02-535-7000

להזמנת כרטיסים

09:30 - 17:00

ימים א', ב', ג', ה'

12:00 - 20:30

יום ד'

רחוב המוזיאון 1

מעלה אדומים

יצירת קשר               

Select your language

יצירת קשר     תמכו בנו     חנות
               EN

פרס חדש על תרומה ייחודית לאמנות ע"ש משה קסטל נוסד על-ידי המוזיאון במעלה אדומים ומוענק לציירים זאב קון ויהודה ארמוני

12 בדצמבר 2023

מוזיאון משה קסטל במעלה אדומים, שמציין היום 32 שנה לפטירתו של הצייר הדגול על שמו נקרא המוזיאון, החליט לייסד פרס על תרומה ייחודית לאמנות, שיוענק לאחדים מבכירי האמנים הישראלים, שמעשירים באופן ייחודי את חיי התרבות בישראל. שני הזוכים הראשונים בפרס על תרומה ייחודית לאמנות ע"ש משה קסטל הם ציירים זאב קון ויהודה ארמוני.

במשך שבעים שנות העשייה האמנותית תרם זאב קון תרומה משמעותית וייחודית לשדה התרבות בארץ ובעולם. החל מתערוכת יחיד בבית האמנים בירושלים בשנת 1954, זאב קון ביסס את מעמדו כאחד מהציירים החשובים ביותר בישראל. ניצול שואה בעצמו, מתחילת שנות השישים היה זאב קון בין חלוצי הדרך שהובילו את האסכולה החדשה והייחודית של סוריאליזם המנציחה את זיכרון השואה, אך מסתכלת תמיד קדימה. תערוכות יחיד של זאב קון התקיימו במדינות רבות, ביניהן בריטניה, צרפת, הולנד, בלגיה, ארצות-הברית, אוסטרליה וכו'. עוד בשנת 1973 זכה זאב קון בפרס נורדאו, ובחמישים השנים שעברו מאז הוכיח עד כמה הבחירה בו אז הייתה נבונה ואף נבואית. ניסיון חייו של זאב קון רלוונטי מתמיד עכשיו, כשעם ישראל נלחם שוב על זכותו להיות עם חופשי שחיי בביטחון בארצו.

יהודה ארמוני אינו רק יליד ירושלים ונצר למשפחה שהשתרשה בארץ-ישראל לפני למעלה מחמש מאות שנה; הוא אוהב את ארץ-ישראל מעומק נשמתו ומצייר את נופיה בצורה מדהימה ונוגעת ללב. עוד לפני שסיים את לימודיו בכיתת האמן של ישראל הרשברג, ובוודאי לאחר מכן, העשיר ארמוני את האמנות הישראלית במאות ציורי נוף, המבטאים נאמנה לא רק את מראות ארץ-ישראל באזוריה ופינותיה השונים, אלא גם את רוח אדמתה – וציוריו של ארמוני מוכיחים מעבר לכל ספק כי לאדמת ארץ-ישראל יש רוח ייחודית. יצירותיו של יהודה ארמוני, המשלבות בין האסכולה הריאליסטית לזו האימפרסיוניסטית, הוצגו במשך למעלה מעשרים שנה תערוכות רבות וזכו לשבחים מקיר לקיר. משנת 2017 הוא אמן של הגלריה לאמנות רוטשילד בתל אביב.

על תרומתם הייחודית לאמנות הישראלית והעולמית מוענק לזאב קון וליהודה ארמוני פרס על שם הצייר משה קסטל.

מוזיאון הצייר משה קסטל מבכך את שני הזוכים וממשיך לשמור על לפיד התרבות והאמנות גם בימים קשים אלה ומזמין את כלל הציבור לאירועים רבים שמתקיים כבר חודשיים ללא תשלום. יחד נשמור על תרבותנו, זהותנו ומדינתנו היחידה.

 

Castel Prize Yehuda Armoni February 14 2024 03

Castel Prize Medal

Castel Prize Zeev Kun January 8 2024 07

פרס קסטל לזאב קון חתום

פרס קסטל ליהודה ארמוני חתום